Haber

Cammu Keşmir bölgesinde çığ altında kalan 3 Hint asker öldü

Hindistan’ın kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesinde, çığ düşmesi sonucu 3 Hint askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada, şiddetli kar yağışının yaşandığı Machil bölgesinde devriye gezen üç askerin üzerine çığ düştüğü anlatıldı.

Yetkililer, çığ altında kalan üç askerin hayatını kaybettiğini aktardı.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun müddettir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci unsurunu 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet, 31 Ekim 2019’da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

Kararın akabinde Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den bu yana Cammu Keşmir, kendi maddelerini çıkarabilen ayrıcalıklı pozisyondaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine müsaade vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu