Haber

Çin, Shenzhou-15 Mürettebatlı Uzay Misyonunun Görevlerini Açıkladı

JİUQUAN, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Beşerli Uzay Ajansı’nın (CMSA) Pazartesi günü bildirdiğine göre Shenzhou-15 astronotları, yörüngedeki Shenzhou-14 üçlüsü ile rotasyonlu olarak Çin’in uzay istasyonundaki üç modül konfigürasyonunda uzun periyodik ikamet doğrulamasını gerçekleştirecek.

CMSA Yöneticisi Yardımcısı Ji Qiming düzenlediği basın toplantısında, Shenzhou-15 misyonunun uzay istasyonu inşaatının son basamağını tamamlayacağını ve istasyondaki uygulama ve geliştirmenin birinci evresini başlatacağını söyledi.

Shenzhou-15 mürettebatı misyon sırasında ayrıyeten 15 bilimsel deney kabininin kilidini açacak, kuracak, test edecek ve uzay bilimi araştırma ve uygulaması, uzay tıbbı ve uzay teknolojisi alanlarında 40’tan fazla deney ve test gerçekleştirecek.

Ji, Shenzhou-15 mürettebatının üç ila dört kez araç dışı faaliyetler (EVA’lar) yürüteceğini ve Mengtian laboratuvar modülü genişletilmiş pompa setlerinin ve maruz kalma yükü platformunun kurulumunu tamamlayacaklağını söyledi.

Ji, mürettebatın Mengtian modülünün kargo hava kilidi kabininin çıkış modunu doğrulayacağını ve yerle işbirliği yaparak altı kargo çıkış misyonunu tamamlayacağını söyledi.

Mürettebat, sistemli platform testi, bakım ve uzay istasyonu işleri idaresi de yapacak.

Ji ayrıyeten, Shenzhou-15 mürettebatının yörünge içi sıhhat müdafaa antrenmanları, eğitim ve tatbikatlar yapacağını da kelamlarına ekledi.

CMSA, Shenzhou-15 beşerli uzay aracının Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Salı günü Beijing Saatiyle saat 23.08’de fırlatılacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu