Teknoloji

Elon Musk’ın ‘X’ takıntısı… Kurduğu şirketten bu isim yüzünden kovuldu!

Elon Musk Cumartesi günü Twitter’ın kuş logosunu “X” ile değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Diğer özelliklerin yanı sıra alışveriş ve bankacılık hizmetlerini de içerebilen CEO’nun her şeyi kapsayan işi. “her şey uygulaması”yaratma vizyonuna bir referans olarak görülmektedir.

YENİ LOGO DERİN HAFIZAYA SAHİPTİR!

Twitter’ın olası yeni logosu (X), Musk’ın 1999’da Silikon Vadisi’nde bir çevrimiçi bankacılık şirketi kurma hırsıyla 28 yaşında bir gençken yaptığı teknoloji girişimciliğini hatırlatıyor.

Musk bu noktada gazetelere şehir gezi rehberi yazılımı sağlayan Zip2 şirketini kurdu ve yaklaşık olarak 341 milyon dolar sattı. Musk bu anlaşmanın dışında kaldı. 22 milyon dolarkazanmak.

Bu parayı kullanarak, bir sonraki girişimi bankacılık hizmetlerine odaklandı. Marketwatch tarafından 1999 yılında yayınlanan bir makaleye göre, fikir karşılıklı fon yönetimi için çevrimiçi bir hizmet oluşturmaktı. Ancak bu hizmetin adının ne olacağı tam olarak bilinmiyordu.

Eski bir PayPal yöneticisi olan Julie Anderson Ankenbrandt’a göre, isim klasik bir Silikon Vadisi ortamındaki bir kafeden geliyordu.

YENİ HİZMETE İSİM ARIYORLAR

Ankenbrandt, 2016’da Quora’da şunları yazdı:

“Bir gece vardı, Elon, şirketin diğer kurucuları… ve ben Palo Alto’da uzun süredir kullanılmayan Blue Chalk (Cafe) adlı bir kafenin arka masasında oturmuş şirketin adının ne olacağına karar vermeye çalışıyorduk.

Bu noktada, 1999’un başlarında, amaç hâlâ devrim niteliğinde bir tam hizmet finansal platformu (kredi kartı, yatırım fonu ve standart bankacılık verilerinin hepsi tek bir yerde) oluşturmaktı… Ancak akılda kalan tek soru, hizmetin q, x veya z dot com olarak adlandırılıp adlandırılmayacağıydı.diyor.

Ankenbrandt, “Elon ona ne düşündüğünü sordu ve x.com’u sevdiğini söyledi” diye yazdı. Ayrıca yazıda Elon Musk masaya vurarak “İşte bu kadar!” dedi dedi.

ORTAKLARI ELON MUSK’U KOVDU!

X.com 1999’un sonlarında piyasaya sürüldü. Şirket, 2000 yılında Peter Thiel ve Max Levchin tarafından kurulan rakibi Confinity ile birleşti.

x.com adı da dahil olmak üzere şirket içindeki anlaşmazlıklar Musk’ın 2000 sonlarında kovulmasından kısa bir süre sonra. sonuçlanacaktı. Sonuç olarak, Confinity’nin kurucusu Thiel yeni CEO olarak atandı.

Bu arada Elon Musk’ın görevden alındığı haberini ilk eşiyle balayındayken aldığı belirtildi.

Ayrıca şirket içi tartışmalardan biri de şirketin sunucularının nereye taşınacağıydı. Ayrıca şirkette X ismine Elon Musk kadar önem veren kimse çıkmamıştı.

ELON MUSK’UN DIŞLANMASI ONU DİĞER ALANLARA SEVİYEYE YERLEŞTİRİYOR

Musk kısa süre sonra SpaceX’i kurmak ve Tesla’ya yatırım yapmak da dahil olmak üzere başka girişimlere yöneldi. Ancak on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen Musk bu ismin peşini bırakmadı.

Yıllar sonra, 2017’de Musk, X.com alan adını açıklanmayan bir tutar karşılığında PayPal’dan satın aldı.

Musk o sırada tweet attı. “Şu anda bir planım yok ama benim için büyük manevi değeri var”söz konusu.

TWİTTER LOGO VE İSMİ KOMPLE DEĞİŞTİRECEĞİNİ AÇIKLADI

Twitter CEO’su Elon Musk dün sosyal medya platformunun klasik “kuş” logosunu “X” harfiyle değiştireceğini duyurdu.

Twitter CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformunun klasik “kuş” logosunu “X” harfiyle değiştireceğini duyurdu.

KAYNAK: HABERLER7 | içeriden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu