Haber

Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan için Schengen çağrısı

Avrupa Birliği Komitesi, üye ülkelere Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’yı Schengen Bölgesi’ne dahil etme daveti yaptı. Komisyon’dan yapılan açıklamada her üç AB ülkesinin Schengen Bölgesi’ne dahil olmak için gereken koşulları bütünüyle sağladıkları ve özgür sirkülasyon alanına “gecikmeksizin” dahil edilmeleri gerektiği belirtildi. AB Komisyonu’nun tavsiyesi konunun 8 Aralık tarihinde yapılacak içişleri bakanları zirvesi oturumunda ele alınması için bir temel oluşturuyor. AB Komisyonu bu toplantıda üç ülkenin Schengen Bölgesi’ne alınması kararının da oylamaya sunulması gerektiğini söz etti. Hususla ilgili kararın Schengen’e üye ülkeler tarafından oybirliğiyle alması gerekiyor.

AB Komisyonu açıklamasında ayrıca Schengen Bölgesi’nin genişletilmesinin Avrupa’yı daha güvenli, müreffeh ve çekici yapacağını ve AB sınırlarının daha etkin bir biçimde korunmasını sağlayacağını kaydetti.

Komisyon’un İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Brüksel’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu üç üye ülke bütünüyle Avrupalı hissetmeyi hak ediyor” dedi. Johansson “Schengen, Avrupa Birliği’nin en büyük başarılarından biri. Bu kontaklar iç pazarı büyütüyor, ekonomileri büyütüyor ve Schengen birebir vakitte insanların hayat standartlarını güzelleştiriyor, bu kadar yalın ve basit” dedi.

AB Kurulu, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesi istikametinde 2011 yılında tavsiyede bulundu lakin bu şimdiye kadar gerçekleşmedi. Yalnızca üye devletler 2021 yılı sonunda Hırvatistan’ın Schengen’e alınması konusunda bir prensip kararı aldı. Fakat birçok ülke Balkanlar üzerinden sistemsiz göçün yine artması nedeniyle çekince tabir etmişlerdi. Üç ülke ortasında Schengen’e alınmaya en yakın ülke olan Hırvatistan’ın komşusu Slovenya ile yaşadığı hudut problemleri da belirsizlik yaratıyor.

27 AB ülkesinden 22’si ve AB üyesi olmayan İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein vize kontrolü olmadan seyahatin mümkün olduğu Schengen Bölgesi’nde yer alıyor.

Reuters, dpa / EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu