Yaşam

KALANDAR GECESİ 2023: Kalandar nedir ve ne zaman kutlanır?

Kalandar geleneği Karadeniz bölgesinde yaygın olarak kutlanmaktadır. Trabzon Rum İmparatorluğu’ndan yadigarı Kalandar, eğlenceli aktivitelerle geçiyor.

Kalandar, Latince calo (çağırmak), luna (ay) ve nova (yeni) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Başka bir deyişle, ‘yeni ayı çağırmak’ anlamına gelir.

Cadılar Bayramı’nın Anadolu versiyonu diyebileceğimiz Kalandar gecesinde kostüm giymek, yüz boyamak, kapı kapı dolaşmak, yiyecek toplamak gibi adetler vardır.

Kalandar’ı kutlamak isteyenler bu yıl ne zaman gelecek diye bakıyor.

Peki 2023 Kalandar gecesi ne zaman ve hangi gün? İşte Kalandar gelenekleri ve merak edenler…

Kalandar 2023 gecesi ne zaman

Mevlana takviminin birinci gününde kutlanan Kalandar gecesi, miladi takvimde 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan güne denk geliyor.

Kalandar gelenekleri

Kalandar gecesinde her biri bir ayı temsil eden 12 zeytin yaprağı teker teker ateşe atılır.

Bir ev turuna çıkarlar ve bu kişiler kılık değiştirirler, çan, çan, kelebek gibi ses çıkaran şeyler giyerler ve yüzlerini boyarlar.

Ev ziyaretleri sırasında bir annenin ilk çocuğu ile bir annenin en küçük çocuğu asla konuşmaz ki bu değerli bir pratik kuraldır.

Ateş yakılır ve hamur pişirilir. Bu pişmiş hamura golot/kolos adı verilir. Bu kolostanı yiyen kişinin o gece rüyasında evleneceği kişiyi göreceğine inanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu