Haber

Liverpoollu Luis Diaz’ın babası Kolombiya’da kaçırıldı

Kolombiya hükümeti, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool’da forma giyen Luis Diaz’ın babası Luis Manuel Diaz’ın, silahlı isyan örgütü Kolombiya Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) tarafından 28 Ekim’de kaçırıldığını duyurdu.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool’da forma giyen Luis Diaz’ın babasını kaçıranların kimliği belirlendi. Kolombiya hükümetinden yapılan açıklamada, Diaz’ın babası Luis Manuel Diaz’ın 28 Ekim’de silahlı isyan örgütü Kolombiya Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) tarafından kaçırıldığı açıklandı.

Kolombiya İçişleri Bakanı Luis Fernando Velasco yaptığı açıklamada durumun “çok ciddi” olduğunu belirtti. Kolombiya hükümeti ile ELN arasındaki barış görüşmeleri kapsamında geçen ağustos ayında başlayan 6 aylık ateşkese değinen Velasco, “Bu ateşkesin ihlalidir ve elbette süreci riske atmaktadır.”

Örgütün lideri Otty Patino, “ELN’ye, kaçırmanın bir suç olduğunu, uluslararası insani hukuku ihlal ettiğini ve barış sürecini inşa etme misyonunun sadece (kaçırmayı) durdurmak değil, onu sonsuza kadar ortadan kaldırmak olduğunu hatırlatıyoruz” dedi. Kolombiya hükümetinin barış heyeti, Diaz’ın babasının derhal serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yetkililer, Diaz’ın annesi Cilenis Marulanda ve babası Luis Manuel Diaz’ın 28 Ekim’de ülkenin kuzeyindeki La Guajira eyaletinde araç kullanırken silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını, annesi Marulanda’nın ise birkaç saat sonra serbest bırakıldığını söyledi. Daha sonra. – BOGOTA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu