Teknoloji

Fransız hükümeti duyurdu: Twitter yasaklandı

Fransa’nın Sayısallaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı Jean-Noel Barrot, Twitter’ın kurallardan kaçması halinde ülkede yasaklanacağını duyurdu.

Barrot, Twitter’ın dezenformasyonla mücadele için Avrupa Birliği’nin (AB) zorunlu olmayan uygulama kurallarından ayrılmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Twitter’ın kuralları ihlal etmeye devam etmesi halinde ülkede yasaklanacağını belirten Barrot, şunları kaydetti: “Twitter, kamusal tartışmalarda önemli bir rol oynuyor, ancak Twitter gibi bir sosyal ağın dezenformasyon destekçilerinin kamusal tartışmalarımızı ve demokrasimizi rehin alarak etkilemesine izin verme riskini alamayız.”ifadesini kullandı.

Fransız Bakan, ChatGPT gibi yapay zeka programları için Avrupa’daki yasal düzenlemeler kapsamında kullanımını kısıtlayan bir çerçeve belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu tür teknolojilerin katı yaptırımlara tabi tutularak tamamen devre dışı bırakılmaması gerektiğini söyleyen Barrot, şunları kaydetti: “Bu AI modelleri, kendimizi geride bırakmamamız gereken çılgın bir yarışın konusu.”değerlendirmesini yaptı.

Barrot, Avrupa’nın yapay zeka programlarına yatırım yapması gerektiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu